Dojčenie v kocke


Tkanivo tvoriace mlieko je úžasne dynamický orgán. Vedeli ste, že rastie pri každej menštruácii a tento proces sa zastaví až po tridsiatke? Najviac však rastie počas tehotenstva a nepovažuje sa za úplne vyvinuté, až kým nezačne produkovať mlieko. Ale ani po narodení bábätka ešte nie je koniec. Stromovitá štruktúra mliečnych žliazok a kanálikov ďalej rastie alebo sa scvrkáva podľa toho, ako veľa mlieka sa odstráni!

Čo z toho vyplýva pre mamičky a budúce mamičky malých bábätiek? Jednoducho to, že úspešnosť dojčenia je viac v ich rukách ako by sa mohli nazdať. Aj keď všetko nejde hladko, môžete urobiť veľa preto, aby Vaše dieťatko malo dostatok mliečka a aby dojčenie bolo potešením pre Vás oboch.V tejto kapitolke zhrnieme základné princípy fungovania dojčenia, ktoré Vám pomôžu porozumieť rôznym ťažkostiam, ktoré Vás môžu stretnúť v prvom roku po narodení Vášho bábätka .


Prvé dni


Začiatky bývajú ťažké a pri dojčení to platí dvojnásobne. Ak nepatríte medzi tie šťastné mamičky, ktoré úspešne začnú dojčiť ani nevedia ako, nasledujúce princípy Vám pomôžu predísť mnohým problémom.
  • Už od prvých chvíl po pôrode začnite dojčiť čo najčastejšie. 
  • Počas prvého dňa alebo dvoch stačí kratúčko - 5 minút na každej strane. 
  • Ako Vám bude pribúdať mlieko, postupne dojčenie predĺžte asi na 15-20 minút na každej strane. 
  • Nikdy nenechajte prestávku dlhšiu ako 3 hodiny cez deň alebo 4 hodiny v noci (ráta sa od začiatku posledného dojčenia). 
  • Nečakajte, kým bábätko začne plakať, ale dajte mu najesť len čo sa začne v spánku mrviť a hľadať prsník. 
  • Dojčite 8-12 krát denne. 
Prečo je to také dôležité? Dôvodov je niekoľko:

1. Aby bábätko nebolo hladné: Maličké bábätká majú malé žalúdky a potrebujú jesť veľmi často. Niektoré sú na začiatku príliš spavé a nezobudia sa dostatočne často na dojčenie. Výsledkom môže byť príšerný hlad a následné dojčenie bez prestávky celé hodiny, alebo v horšom prípade aj odmietnutie prsníka a zavedenie umelej výživy. V niektorých prípadoch sa bábätká jedla prestanú domáhať a začnú strácať na hmotnosti.

2. Aby mamička zmiernila bolestivé preplnenie a opuchnutie prsníkov: Mamičky vedia, že mliečko „príde“ 3-5 dní po pôrode a táto udalosť býva veľmi bolestivá. Je však už menej známe, že hojná produkcia mlieka začína už po jeden a pol dni. Trvá však dalších pár dní, než sa prsníky preplnia. Preto je veľmi dôležité, aby sa mlieko efektívne odsávalo už od začiatku. Ak bábätko nemôže mlieko dostatočne odsávať, je dôležité najneskôr po dvoch dňoch začať používať pumpičku.

3. Aby si mamička vybudovala hojnú produkciu mliečka: Vedecké výskumy odhalili, že to, ako dobre sa mlieko odstraňuje počas prvých týždňov a hlavne počas prvých desať dní, môže mať vplyv na celkovú schopnosť produkovať dostatok mlieka. Mlieko sa v tomto čase tvorí hlavne spontánne a po desiatich dňoch sa produkcia pomaly začne pripôsobovať potrebám bábätka. Ak nebolo dobre odsávané, produkcia sa nemusí stačiť prispôsobovať spotrebe bábätka, ktorá v tomto období rastie každým dňom. Ak mamička produkuje priveľa mlieka, nemusí sa báť si prebytok odsávať – jednak predíde bolestivému preplneniu prsníkov a jednak si vybuduje kvalitnú produkciu, ktorá môže neskôr zaručiť menej problémov a viac flexibility v dojčení.


Dojčím správne?


Môžete si overiť, či dojčenie dobre funguje:

1. Efektívne dojčenie: Jednou z najčastejších príčin ťažkostí v prvých týždňoch je nesprávna poloha pri dojčení. Výsledkom sú boľavé, popraskané bradavky a neefektívne odsávanie mlieka. Mlieko by sa počas dojčenia malo spustiť niekoľko krát. Bábätko papá efektívne, ak niekoľko krát počas dojčenia intenzívne pregĺga. To je znak, že mlieko sa spustilo. Mamička môže pociťovať šteklenie v prsníkoch, sťahy maternice, smäd a útlm. Prvé spustenie väčšinou prináša predné (odtučnené) mliečko. Mlieko pri ostatných spusteniach obsahuje stále viac tuku, ktorý je mimoriadne dôležitý, aby sa dieťaťko dobre najedlo.

2. Dostatočná dĺžka dojčenia: Je rozumné, ak dojčenie trvá 15-30 minút na každej strane, aby bábätko získalo dostatok zadného mlieka a dostatočne dobre prsník vyprázdnilo. Ak bábätko pustí prsník skôr, pričom prsník je o poznanie prázdnejší, bez hrčiek a bábätko väčšinu času intenzívne salo a pregĺgalo, nemusíte ho dojčiť celých 15 minút. Po krátkej prestávke a odgrgnutí mu ponúknite aj druhý prsník (alebo ponúknite ten istý, ak sa Vám nezdá dobre vyprázdnený), aby ste sa uistili, že je ozaj najedené. Naopak, ak bábatko prsník samo nepustí po 30-45 minútach, skontrolujte, či sa dojčí efektívne (predošlý bod) a či vypráznilo prsník (nasledujúci bod). Ak je všetko v poriadku, prerušte dojčenie a ponúknite mu druhú stranu.

3. Vyprázdňovanie prsníkov: Skontrolujte, či sú po skončení dojčenia prsníky prázdne. Prázdny prsník by mal byť mäkký a nemali by v ňom byť tvrdé hrčky. Ak Vám takéto hrčky zostanú, vystriekajte si z nich mlieko pumpičkou. Ak dieťa vyprázdnilo len jeden prsník, začnite budúce dojčenie na tom, ktorý nebol vyprázdnený. Ak Vám zostalo veľa mlieka a nechcete, aby Vám klesla produkcia, nešetrite si ho na ďalšie dojčenie, ale ho odstriekajte. Ak mlieko zostáva v prsníku príliš dlho, spôsobí to celkové zníženie produkcie.

4. Dostatok zadného mliečka: U niektorých žien je rozdiel medzi zadným a predným mliekom malý, ale sú aj také, čo majú veľký objem predného mlieka. V tomto prípade je dôležité dojčiť dieťa čo najdlhšie na jednej strane, aby sa dostalo aj k zadnému mlieku. Ak vymeníte stranu priskoro, dostane dve dávky predného mlieka, čo spôsobuje bolenie bruška, hnačky a časté dojčenie. Jedným z príznakov toho, že dieťa pije priveľa predného mlieka je zelená stolica. Zadné mlieko spôsobuje horčicovožlté zafarbenie stolice.

5. Spokojnosť po dojčení: Ak sa dieťa najedlo dobre, malo by byť po dojčení spokojné nasledujúce 2-3 hodiny (ak rátame od začiatku dojčenia). Ak nie je, skontrolujte, či dojčíte efektívne, dostatočne dlho, či dieťa dobre vyprázdňuje prsníky a či vypilo dostatok zadného mlieka. 


Nemám dosť mlieka!


Každú mamičku asi aspoň raz napadne obava, či má dosť mlieka pre svoje bábätko. Drvivá väčšina žien však produkuje dostatok, pokiaľ sa drží správnych zásad. Bábätko si v skutočnosti samé reguluje tvorbu mlieka tým, koľko vypije. Čo teda robiť, ak sa Vám zdá, že mlieka nie je dosť? Najčastejšie príčiny

V prvom rade si položte otázku, prečo si myslíte, že mlieka nie je dosť. Objektívnym ukazovateľom je jedine to, ak bábätko dostatočne nepriberá (150 – 200g týždenne prvé dva mesiace, 100-150 g okolo 3 – 4 mesiacov a 50-100g okolo pol roka). Ak aj nepriberá dobre, ešte stále to nemusí znamenať, že mamička nemôže vyprodukovať dosť mlieka, príčina môže byť v tom, že bábätko dosť nevypije. (Napríklad veľmi spavé deti, ktoré sa nebudia dostatočne často na dojčenie). Ak Vaše bábätko dobre nepriberá, skúste mu dávať jesť častejšie. Ak sa nedojčí efektívne, môžete svoju produkciu podporiť odstriekavním kvalitnou pumpičkou. Lepšie vyprázdňovanie prsníkov zvýši Vašu produkciu a z plnšieho prsníka sa Vaše bábätko ľahšie naje.

Väčšinou však usúdite, že nemáte dosť mliečka podľa toho, že bábätko je po dojčení nespokojné a musíte mu znova dať jesť oveľa skôr ako po dvoch-troch hodinách. Najčastejšou príčinou je rastový šprint. Bábätko začne rýchlo rásť a zo dňa na deň jeho spotreba mliečka výrazne stúpne. Pri častejšom a lepšom vyprázdňovaní produkcia stúpa, ale môže trvať až 2-3 dni, než dobehne spotrebu bábätka. Rastový šprint môžete očakávať okolo 3, 6 a 9 týždňov a okolo 3 a 6 mesiacov.

Ak bábätko ochorie, môže sa mu dočasne znížiť apetít. Keď sa apetít vráti na pôvodnú uroveň, produkcia už môže poklesnúť a budete musieť 2-3 dni dojčiť častejšie.

Samozrejme treba dodať, že môže existovať mnoho iných príčin, prečo bábatku chutí jedeň den viac ako iný a vždy keď sa prsníky nevyprázdňujú dostatočne, hrozí, že produkcia poklesne.

Po približne 3 mesiacoch úplne prestane spontánna produkcia mlieka a vytvorí sa len toľko, koľko bábätko vypije. Mamičke sa môže zdať, že má málo mlieka, ale v skutočnosti sa musí len poriadne držať zásad správneho dojčenia - čiže pravidelne a poriadne vyprázdňovať oba prsníky a potom sa nemusí o množstvo mlieka báť.


Ako zvýšiť produkciu


Nech je už príčina akákoľvek, ak ste presvedčená, že nemáte dostatok mlieka, postup je jednoduchý:
  • Dávajte bábätku jesť častejšie, cez deň povedzme každú 1-1˝ hodiny z obidvoch strán a v noci keď sa zobudí. 
  • Nemusíte ho nechať jesť dlho, stačí aj 5-10 minút na každej strane, pokiaľ je prsník po dojčení mäkký a bez hrčiek. 
  • Za 2-3 dni by sa mala produkcia dostatočne zvýšiť. 


Je to ozaj mliekom?


Ak dieťatko v priemere dobre priberá, vy dodržujete zásady správneho dojčenia popísané vyššie a problémy nemajú tendenciu vyriešiť sa behom 2-3 dní, treba hľadať príčiny inde. Spí vaše bábätko dostatočne? Bábätká do 3 mesiacov by nemali byť nikdy dlhšie hore ako 2 hodiny. Možno sa dojčením len upokojuje a nie je v skutočnosti hladné. Alebo môže mať iné ťažkosti – refluxné ochorenie žalúdka alebo precitlivelosť na niečo vo vašej strave. Ak máte podozrenie na podobný problém, konzultujte to so svojím lekárom.

Je veľmi malé percento žien, ktoré naozaj majú zníženú schopnosť produkovať mlieko. K takýmto ťažkostiam patrí nedostatočne vyvinuté mliečne tkanivo (prsník nie je nikdy plný a tvrdý, alebo v ňom máte mäkké miesta), alebo nedostatok niektorých hormónov (thyroidov). Ak sa zistí, že máte niektorú z týchto ťažkostí, môžete stále dojčiť, hoci je možné, že sa nebudete môcť vyhnúť dokrmovaniu.


Priveľa mlieka


Ak máte sklon produkovať priveľa mlieka, nemusíte sa síce báť, či bábätko dobre priberá, ale čakajú Vás iné ťažkosti. Ak sa prsníky dobre nevyprázdňujú, môžu sa Vám upchať mliečne kanáliky a dokonca môžete dostať aj zápal prsníka. Aby ste sa tomuto vyhli, musíte sa uistiť, že pri každom dojčení dieťa poriadne vyprázdni aspoň jeden prsník. Zo začiatku môže byť pre Vás lepšie dojčiť vždy len na jednej strane. Prebytok mlieka si odstriekavajte len vtedy, ak sa Vám prsníky preplnia, alebo ak Vám po dojčení zostanú hrčky, inak môžete produkciu ešte ďalej zvýšiť. Dávajte si pozor na to, aby Vaše dieťa nepilo priveľa predného mlieka.

Je možné, že budete mať viac flexibility v dojčení ako iné mamičky a po čase začnete dojčiť menej často – povedzme len 5-7 krát denne. Vaše dieťatko by mohlo tiež lepšie spať v noci, pokiaľ sa Vám podarí nájsť vhodný režim.


Máte viac ťažkostí ako ostatné mamičky?


Mamičky sú rôzne, aj bábätká sú rôzne, a tak isto je rôzne aj množstvo ťažkostí pri dojčení. Niektoré ženy produkujú stále veľa mlieka a iné musia dojčiť v jednom kuse, aby si produkciu udržali.

V poslednej dobe sa našlo aj vedecké zdôvodnenie týchto rozdielov: Rôzne ženy majú rôznu skladovaciu kapacitu prsníkov. V priemere sa do každého prsníka zmestí 2dcl mlieka, ale je úplne normálne, že sa tam zmestí len 90 ml, alebo až 6 dcl! Čím je prsník plnší, tým viac sa spomaľuje tvorba mlieka, čo má za následok, že ženy s malou kapacitou musia dojčiť častejšie a sú aj viac náchylné pociťovať rastové šprinty a podobné zmeny. Ak dostatočne často a dobre nevyprázdňujú prsníky, produkcia im rýchlo klesá. Naopak, ženy s väčšou kapacitou majú v dojčení viac flexibility.

Čo môžete urobiť, aby ste mali čo najväčšiu kapacitu? Vybudujte si produkciu čo najlepšie hneď od začiatku. V prvých týždňoch dávajte dieťatku jesť často a akýkoľvek prebytok mliečka si odstriekajte pumpičkou. Tak môžete vyťažiť maximum z toho, čo Vám príroda nadelila. A nezabudnite, čím viac mliečka sa ostráni, tým viac sa bude tvoriť. Ako hovorí heslo La Leche League: USE IT OR LOOSE IT (použi to, inak o to prídeš.)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára